ПОПЕРЕДНІЙ ЗАПИС ЗА ТЕЛЕФОНАМИ
(068) 840-30-30, (063) 840-30-30, (0432) 64-49-59

Закрепи у дітей

Закрепи у дітей

Закрепи трапляються у всіх вікових періодах дітей - від новонароджених до підліткового віку. Зазвичай у 95% випадків закреп у дітей є функціональним і лише у 5% пов’язаний з органічними причинами – аномаліями розвитку товстої і прямої кишки.

Частота випорожнень залежить від віку і характеру харчування дитини.

У новонароджених на грудному вигодовуванні випорожнення щоденні і можуть дорівнювати частоті годувань. При введенні прикорму - частота зменшується (частіше це 2 рази на добу) і кал стає більш щільним.

У дітей, які знаходяться на штучному вигодовуванні випорожнення частіше 1раз на добу.

Закрепи у дитини раннього віку можуть розвиватись з різних причин - це генетична схильність; нераціональне, вибіркове харчування матері; недостатній питний режим; перехід на штучне вигодовування до 3-х місячного віку; непереносимість білка коров’ячого молока; такі хвороби як рахіт, анемія, гіпотиреоз, ураження центральної нервової системи.

Порушення акту дефекації може бути внаслідок відсутності формування батьками рефлексу у дитини при тривалому використанні підгузків.

Іноді закрепи у дітей з’являються в період адаптації до нових умов, наприклад коли дитина починає відвідувати дитячий садок.

Пригнічення дитиною рефлексу на дефекацію призводить до ущільнення калових мас, травматизації слизової прямої кишки, появи болю при випорожненні. Тоді у дитини виникає «боязнь горщика» і закрепи посилюються.

Також у дітей закреп може з’явитись на фоні:

  • одностороннього вибіркового харчування (хліб, картопля, макарони) і в раціоні недостатньо овочів та фруктів, кисломолочних продуктів (кефір, йогурт).
  • прийому медичних препаратів - таких як спазмолітики, антибіотики, антигістамінні, протисудомні, психотропні, сечогінні, антацидні препарати, препарати заліза, кальцію, сорбенти.
  • стресової ситуації, психоемоційного збудження, емоційної лабільності.

Також закрепи спостерігаються у дітей з хронічними патологіями, такими як анемії, цукровий діабет, гіпотиреоз, виразкова хвороба шлунка та 12-палої кишки, хронічний холецистит, геморой та інші.

Ознаками закрепу є:

  • частота дефекації 2 рази на тиждень і менше;
  • біль при дефекації або тверді випорожнення;
  • значний об’єм калу в прямій кишці;

та якщо цих ознак не менше двох протягом не менше місяця.

При закрепах важливим є дієтичне харчування, щоденне включення в раціон овочів та фруктів, кисломолочних продуктів, фруктових соків, узварів, достатньої кількості рідини, а також важливою є рухова активність дитини.

Обмежуються - страви з манки та рису, макарони, картопля.

Виключаються з раціону міцні бульйони, гострі жирні страви, часник, цибуля, свіжа випічка, шоколад.

Лікування, яке призначає лікар, є комплексним, з урахуванням віку дитини, причин закрепу та його проявів.

Дитячий гастроетеролог: Cорока І.П.



Статті по темі: