ПОПЕРЕДНІЙ ЗАПИС ЗА ТЕЛЕФОНАМИ
(068) 840-30-30, (063) 840-30-30, (0432) 64-49-59

Сальпінгіти та оофорити (аднексити) або чому не можна спринцюватися?

Сальпінгіти та оофорити (аднексити) або чому не можна спринцюватися?

Аднексит (сальпінгіт + оофорит) - дуже неоднозначний діагноз, який ніколи не може існувати сам по собі.

Сальпінгіт – це запалення маткових труб, оофорит – запалення яєчників. Щоб мікроорганізм (а саме він є причиною даних захворювань) потрапив в труби, йому необхідно пройти тривалий шлях з піхви через шийку та порожнину матки, які теж втягуються в запальний процес. Тому все це об’єднано однією загальною абревіатурою – ЗЗОМТ (запальні захворювання органів малого тазу).

Для розуміння причин і самого механізму виникнення ЗЗОМТ, спочатку декілька слів про вагінальну мікрофлору. В її складі є велика кількість мікроорганізмів, що формують складну екосистему піхви. У здорової жінки основну частину цієї екосистеми складають лактобактерії – «хороші» мікроорганізми, що створюють в піхві кисле середовище, яке є дуже некомфортним для інших «не дуже хороших» бактерій: гарднерела, гриби, уреаплазма, кишечна паличка і т.д.(їх ще називають умовно-патогенними). Так, вони також присутні в нормальних вагінальних виділеннях і лікуватися від них, за відсутності скарг, не потрібно, але їх кількість не повинна перевищувати 1%.

Інколи в житті жінки виникають стани, під час яких лактобактерій стає менше, а умовно - патогенних мікроорганізмів більше, як то: вагітність, зміна статевого партнера, використання оральних гормональних контрацептивів, проблеми з шлунково - кишковим трактом, використання тісної синтетичної білизни або ж неправильна гігієна.

На питанні гігієни хочу наголосити окремо, оскільки не раз стикалася з бажанням жінок вимити «там» ледве чи не до повної стерильності, щоб і натяку ні на які виділення не було. Так робити не можна, бо порушується мікрофлора, гинуть корисні мікроорганізми, а патогенні починають активно розмножуватись – виникає бактеріальний вагіноз.

Отож не спринцюємось (ми полегшуємо мікроорганізмам доступ до порожнини матки), підмиваємось лише спереду - назад (щоб не допустити потрапляння бактерій з прямої кишки в піхву), миємо лише зовнішні статеві органи і лише звичайною кип’яченою водою або дитячим милом. Виділень повинно бути від 1 до 5 мл, залежно від дня менструального циклу та ваших фізіологічних особливостей.

Повертаємось до ЗЗОМТ та причин, що їх викликають. В першу чергу, як я вже писала вище, це бактерії (умовно - патогенні або ті, що передаються статевим шляхом – трихомонади, хламідії, гонококи і т.д.). Але, якщо не статеві інфекції, то звичайні бактерії є у всіх. То чому ж запальні процеси виникають лише в деяких жінок?

Бо для «комфортного» потрапляння бактерій в матку та маткові труби потрібні сприятливі умови:

  • порушення імунної відповіді;
  • неадекватний рівень гормонів, а саме естрогену, що призводить до порушення в’язкості слизу шийки матки, який в нормі має стримувати проникнення бактерій з нижніх «поверхів» на вищі;
  • дійсно велика кількість умовно - патогенних мікроорганізмів, коли жоден захисний механізм не спрацьовує (буває, коли гинуть лактобактерії – перераховувала ці стани вище). Статевих інфекцій це не стосується – вони викликають запалення і при малій кількості бактерій, оскільки дуже агресивні (не забувайте про презерватив, будь ласка);
  • втручання в порожнину матки (вишкрібання, аборти і т.д.)

Симптоми:

  • можуть бути повністю відсутні;
  • біль внизу живота (одно - або двостороння, може бути від слабкої до дуже гострої, може посилюватись під час статевого акту);
  • підвищення температури тіла;
  • зрідка кров’янисті виділення поза менструацією або значні місячні.

Діагностується цей стан під час гінекологічного огляду таУЗД органів малого тазу. Обов’язкове обстеження на інфекції - фемофлор або флороценоз (береться мазок з піхви, в крові інфекцію не шукаємо). Також загальноклінічні аналізи: загальний аналіз крові, сечі, біохімія.

Лікування , як ви вже, думаю, здогадались, - антибактеріальне. Використовуються повні курси (не 2-3 дні, а 7-10) антибіотиків від конкретної інфекції, що спричинила ЗЗОМТ (якщо таку знайдено) або широкого спектру дії. Якщо запалення не запущено, то повне одужання можливо. У випадку хронізації процесу можуть утворюватись гідросальпінкси (рідина в маткових трубах), що, в свою чергу, можуть нагноюватись і перетворюватись в тубооваріальні абсцеси. Такі стани лікуються лише хірургічно і, як наслідок, може виникати непрохідність маткових труб та безпліддя, злуки (сполучнотканинні спайки) та синдром хронічного тазового болю в майбутньому.

Тож не запускайте хворобу, а обстежуйтесь та лікуйтесь ще на ранніх етапах, коли можливо повністю ліквідувати проблему та відновити ваше повноцінне і якісне життя!

Лікар акушер-гінеколог: Пробончук О. О.



Статті по темі: