ПОПЕРЕДНІЙ ЗАПИС ЗА ТЕЛЕФОНАМИ
(068) 840-30-30, (063) 840-30-30, (0432) 64-49-59

Оніхомікоз. Клінічна картина, діагностика

Оніхомікоз. Клінічна картина, діагностика

Оніхомікоз - інфекційне захворювання нігтів, що викликається грибами-дерматофітами, дріжджовими грибами. Є найбільш поширеним захворюванням нігтьових пластин. Оніхомікоз є важливою проблемою, так як захворювання часто супроводжується болючістю, парестезіями, порушенням нормальної повсякденної активності, порушенням соціального життя. Частота зустрічальності в світі становить 5,5%. До найбільш вивчених факторів ризику розвитку оніхомікозу відносяться: травма нігтьової пластинки, похилий вік, мікоз стоп. Підвищений ризик відзначається у пацієнтів, які страждають на цукровий діабет, ожиріння, при наявності злоякісних новоутворень.

У недавніх дослідженнях виявлена ​​здатність грибів формувати біоплівки.

Біоплівки - особлива форма організації мікробного співтовариства, оточена позаклітинним матриксом, що дозволяє здійснювати адгезію до різних біологічних поверхностей, наприклад нігтьової пластини. Утворення біоплівки сприяє розвитку резистентності до лікарських препаратів, підвищує патогенність мікроорганізмів, сприяє підвищенню опірності імунної системи мікроорганізму.

Пацієнти з оніхомікозом часто скаржаться на зміну кольору нігтьової пластинки, відділення нігтя від нігтьового ложа, ламкість або потовщення нігтьової пластинки. Симптоми поступово прогресують. Часто виявляється супутній мікоз стоп, гіпергідроз. У ряді випадків відзначається болючість нігтьової пластинки, труднощі при підборі взуття, також пацієнти відчувають деякі незручності в спілкуванні з іншими людьми. Захворювання має значущий вплив на якість життя. Пацієнти не завжди звертають увагу лікаря на ураження нігтьових пластинок, так як не завжди пов'язують їх зміни з наявністю інфекції.

Дерматоскопія є зручною неінвазивною діагностичною методикою, що дозволяє диференціювати оніхомікоз і травматичний оніхолізіс, а також меланоніхію. Найбільш часто при виконанні дерматоскопія визначається феномен зазубреного краю в ділянках оніхолізіса.

Для підтвердження діагнозу «оніхомікоз» потрібно лабораторне підтвердження.

Виконання посівів матеріалу є золотим стандартом діагностики оніхомікоза. Лише цей метод дозволяє точно встановити етіологічний фактор захворювання, визначити життєздатність мікроорганізмів. Для виконання дослідження необхідно відрізати ділянку нігтьової пластини, а також зібрати частину піднігтьових рогових нашарувань в невелику коробочку і відправити в лабораторію.

Терапія оніхомікозу обов'язково повинна бути комплексною і включати в себе застосування зовнішніх засобів, системних препаратів і повне або часткове видалення ураженої нігтьової пластинки. Необхідно пам'ятати, що системні антимікотики призначаються лише після обстеження пацієнта (біохімічний аналіз крові).

На сьогоднішній момент існує велика кількість місцевих антимікотиків, монотерапія якими доцільна лише при невеликій площі ураження, при поверхневому білому оніхомікозі або як паліативний варіант при наявності серйозних протипоказань для призначення системних препаратів.

Застосування зовнішніх препаратів безпечно в зв'язку з відсутністю системного впливу на організм, але не завжди ефективно, так як при наявності гіперкератозу активна речовина не проникає крізь товщу нігтьової пластинки, не досягає нігтьового ложа і зони матриксу і, як наслідок, не викликає загибелі грибкових клітин.

Для зовнішньої терапії оніхомікозів рекомендовані препарати у вигляді лаків. При виборі системних препаратів необхідно враховувати наявність або відсутність у пацієнтів супутньої патології, вік, ціновий діапазон, а також зручність застосування.

Вибираючи системний препарат, лікар враховує його ефективність, наявність побічних ефектів, зручність застосування і вартість. Таким чином, в даний час існують різноманітні препарати і схеми лікування оніхомікозу і лікар має можливість вибрати оптимальний варіант терапії для кожного конкретного пацієнта.

У МЦ Альтамедика проводять комплексну діагностику і лікування з індивідуальним підходом до кожного пацієнта.

Майструк Л.С.



Статті по темі: