ПОПЕРЕДНІЙ ЗАПИС ЗА ТЕЛЕФОНАМИ
(0432) 64-49-59, (068) 840-30-30, (063) 840-30-30

Гормони щитоподібної залози, і не тільки...

Гормони щитоподібної залози, і не тільки...

Тиреоїдні гормони (від glandula thyroidea - щитоподібна залоза, тобто гормони щитоподібної залози) Т4 та Т3 призначені в організмі для управління основним обміном. Якщо їх синтезується і надходить у кров дуже багато, то обмін речовин посилюється, якщо ж цих гормонів мало - обмін речовин в організмі сповільнюється.

Гормон Т4 (тироксин, тетрайодтіронін) - основний гормон щитоподібної залози, який становить 90% від всіх гормонів, що виробляє залоза. Цифра «чотири» в його назві фігурує в зв'язку з тим, що в молекулу гормону тироксину входить чотири атома йоду.

Гормон Т3 (трийодтиронін) - другий гормон щитоподібної залози. Його активність в 10 разів вища за активність тироксину. 10% гормону Т3 виділяється клітинами щитоподібної залози, а решта 90% утворюються у всіх тканинах людського організму з тироксину шляхом «відриву» одного атома йоду. Після видалення цього «зайвого» атома, гормон Т4 перетворюється в 10 разів більш активний Т3. Саме трийодтиронін надає всі основні ефекти тиреоїдних гормонів.

Третій гормон, про який мало говорять, що виробляється щитоподібною залозою - кальцитонін. Він регулює обмін кальцію і фосфору. Цей гормон забезпечує міцність кісткової тканини, насичуючи її кальцієм і перешкоджаючи руйнуванню кісток. Також він є онкомаркером медуллярного раку щитоподібної залози.

Тиреотропний гормон (ТТГ) - це гормон гіпофізу, а не щитоподібної залози, як багато хто думає. Але він має величезну роль в роботі щитоподібної залози, так як контролює її роботу. Регуляція синтезу за участю гіпофізу та гіпоталамусу забезпечує надходження оптимальних кількостей гормонів щитоподібної залози в кров. Зв'язок гіпофізу і роботи щитоподібної залози, як "гойдалки"- якщо багато ТТГ, то кількість гормонів щитоподібної залози зменшується і навпаки, якщо ТТГ мало- збільшується кількість Т4 і Т3.

Звичайно ж, ненормально висока або ненормально низька кількість гормонів щитоподібної залози веде до захворювань. Але про ці захворювання ми поговоримо в наступних статтях.

Ендокринологи МЦ "Альтамедика" проводять комплексну діагностику та лікування з індивідуальним підходом до кожного пацієнта.

Ліщенко І.О. (лікар-ендокринолог)