ПОПЕРЕДНІЙ ЗАПИС ЗА ТЕЛЕФОНАМИ
(068) 840-30-30, (063) 840-30-30, (0432) 64-49-59

Аномальна маткова кровотеча

Аномальна маткова кровотеча

Сьогодні у нас тема, що навіть звучить моторошно і цей стан дійсно може бути загрозливим для життя. Як відрізнити звичайну менструацію від аномальної маткової кровотечі (АМК), як зрозуміти, коли потрібно звернутися до лікаря?

Жіночий організм неповторний, детально продуманий і дуже логічний. Протягом усього менструального циклу відбувається певна послідовність процесів, що забезпечує регулярність овуляції та менструації, завдяки чому жіночу репродуктивну систему можна порівняти зі швейцарським годинником, якщо всі «шестерні» працюють правильно.

АМК – це збірне поняття будь - якого відхилення менструального циклу від норми, включаючи зміну частоти і регулярності менструацій, тривалості кровотечі і кількості втраченої крові. Щоб зрозуміти, чи є у вас ці відхилення, спочатку треба мати уявлення про норму менструального циклу.

Згідно з останніми даними FIGO (International Federation of Gynecology and Obstetrics) нормальною тривалістю менструального циклу (час від першого дня останніх місячних до першого дня наступних) вважається24-38 днів; тривалість самої менструації не більше8 днів, а кількість втраченої крові не більше 80 мл. Всі кровотечі, що триваліші і значніші, можуть бути розцінені як аномальні.

Причини АМК можуть бути різні:

  • поліпи жіночих статевих органів;
  • аденоміоз (ендометріоз тіла матки);
  • міома матки;
  • ракові процеси жіночих статевих органів;
  • порушення згортання крові;
  • коагулопатії (порушення згортання крові);
  • прийом деяких лікарських засобів;
  • ятрогенні (спричинені медичним втручанням);
  • вагітність.

Коли ви звертаєтесь до лікаря з підозрою на АМК, він задає вам наступні питання:

  • Чи впливає менструація на Вашу щоденну активність (роботу, заняття спортом, спілкування з родиною)?
  • Чи доводиться Вам міняти засоби гігієни вночі?
  • Чи знаходяться у виділеннях великі згустки крові (більше 1 см)?
  • Чи відчуваєте Ви слабкість, задишку, підвищену стомлюваність або Вам ставили коли - небудь діагноз анемії?

Якщо на одне і більше питань ви дали позитивну відповідь – ймовірно у вас аномальна маткова кровотеча.

У такому разі необхідно дообстежитись:

  • по-перше, звісно, гінекологічний огляд та УЗД органів малого тазу, щоб виявити причину цього стану та пролікувати (поліпи видалити гістероскопічно, ендометріоз та міому матки пролікувати гормонами або оперативно, залежно від показів; якщо АМК спричинена лікарським втручанням або медикаментами – усунути причину і т.д.);
  • по-друге, виконати додаткові методи обстеження: тест на ХГЛ (виключити вагітність), загальний аналіз крові та рівень феритину крові (при частих і значних крововтратах жінка має високий ризик виникнення анемії), можливо коагулограма (для виключення патології системи згортання крові), аналізи на гормони щитовидної залози та пролактин (для виключення ендокринних порушень).

Лікування АМК, як я вже писала вище, залежить від причин, що її викликали. Додатково використовують кровоспинні засоби: транексамова кислота або гормональні препарати (комбіновані оральні контрацептиви, препарати прогестерону – інколи у вигляді внутрішньоматкової спіралі), якщо присутній больовий синдром, використовуються нестероїдні протизапальні засоби. Інколи медикаментозно кровотечу зупинити не вдається і доводиться використовувати хірургічні методи (від вишкрібання та вакууму до гістероскопії та навіть видалення матки).

Тож навчайтеся прислухатися до сигналів свого організму та правильно їх інтерпретувати, а головне – знайдіть свого лікаря - гінеколога, якому ви будете довіряти, та з яким вам буде комфортно. У такому разі, ви не будете відкладати свій візит до нього та не втратите дорогоцінний час. Будьте здорові!

Лікар-гінеколог: Пробончук О.О.



Статті по темі: