ПОПЕРЕДНІЙ ЗАПИС ЗА ТЕЛЕФОНАМИ
(068) 840-30-30, (063) 840-30-30, (0432) 64-49-59

Дискбактеріоз кишківника

Дискбактеріоз кишківника

Дисбактеріоз кишківника - якісна і кількісна зміна складу кишкової мікрофлори з подальшим розвитком шлунково-кишкових розладів. Кількість певних мікроорганізмів, їх склад та співвідношення різняться залежно від відділу кишківника.

Яку "роботу" виконує корисна мікрофлора?

  • Захищає слизову оболонку кишківника від хвороботворних бактерій і вірусів, перешкоджає проникненню паразитів, не дає токсинам і алергенам чинити шкідливу дію.
  • Бере участь в травному процесі, допомагає перетравлюванню та засвоєнню їжі.
  • Бере участь в синтезі життєво важливих речовин, необхідних для обмінних процесів. До їх числа входять ферменти, амінокислоти і вітаміни. Також завдяки мікроорганізмам утворюються речовини, що забезпечують правильну моторику кишківника та захищають організм від ракових новоутворень.
  • Нейтралізує отрути (що поступили з їжею і утворилися усередині організму). У їх числі - нітрати, токсичні продукти обміну білків.
  • Захищає слизову оболонку від запальних процесів.
  • Сприяє ефективнішому всмоктуванню кальцію, заліза, вітамінів і інших корисних речовин.
  • Формує місцевий імунітет слизової оболонки кишківника, впливає на стан загального імунітету людини.

Симптоми дисбактеріозу кишківника.

Симптоми дисбактеріозу кишківника у дорослих і дітей аналогічні ознакам різних захворювань шлунково-кишкового тракту, які супроводжуються наступними проявами: відрижкою, нудотою, печією, здуттям живота, проносами, закрепами, неприємним запахом з рота, болями в животі, алергічними реакціями на продукти харчування.

Причини виникнення дисбактеріозу кишечника у дітей і дорослих.

Головною причиною розвитку дисбактеріозу є наш спосіб життя: одноманітне харчування, нестача клітковини, вітамінів і мікроелементів, відсутність режиму харчування, їжа від випадку до випадку, вигодовування новонароджених і дітей першого року життя штучними молочними сумішами, життя в умовах постійного фізичного і психологічного стресу, часті переїзди, зміна умов проживання, вживання великої кількості ліків. Дисбактеріози, викликані зловживанням лікарськими препаратами, важко піддаються лікуванню та можуть стати причиною серйозних проблем зі здоров'ям. Існує ще ряд причин, що викликають дисбактеріоз кишечника. До їх числа відносяться: кишкові інфекції бактеріальної і вірусної природи, присутність в організмі паразитів, порушення ферментації, хронічні захворювання травної системи, аномалії будови ШКТ, операції на органах травної системи, зловживання гідроколонотерапією (очисними клізмами).

Діагностика дисбактеріозу.

Для визначення наявності і характеру дисбактеріозу кишківника необхідно здати аналіз, щоб з'ясувати, які саме мікроорганізми і в якій кількості населяють кишківник. Застосовуються наступні методи діагностики:

Бактеріологічне дослідження. Якість результатів залежить від дотримання термінів доставки, від якості матеріалу, особливостей і труднощів культивування окремих видів бактерій.

Метод обстеження метаболітів мікрофлори, грунтований на визначенні летких жирних кислот, що виділяються мікробами в процесі свого розвитку. Спосіб відрізняється високою чутливістю і дуже простий у визначенні мікробів, а також дозволяє отримати результат вже впродовж декількох годин.

На сьогодні не існує жодного способу діагностики, який дозволив би упевнено говорити про наявність кишкового дисбактеріозу. Симптоми, що йому приписуються, зазвичай є проявами якого-небудь основного захворювання. Малоінформативним є навіть широко поширений аналіз на дисбактеріоз у дітей.

Лікування дисбактеріозу.

Ефективні заходи по лікуванню дисбактеріозу зазвичай спрямовані на те, щоб змінити спосіб життя та на раціональне харчування. Лікування антибіотиками повинно здійснюватися виключно за призначенням лікаря. У інших випадках лікування розпочинають з кишкових антисептиків. Для відновлення мікрофлори застосовуються пробіотики - препарати, які містять представників нормальної флори кишківника і пребіотики - ліки, що полегшують їх виживання і розмноження в кишківнику, ферментні препарати. Пацієнтам з пониженим імунітетом можуть призначити імуностимулятори і вітаміни на додаток до дієти.

Основні принципи харчування при дисбактеріозі.

Одним із способів відновити баланс мікрофлори в кишечнику є лікувальна дієта, призначена лікарем. Кожен пацієнт повинен отримати індивідуальні рекомендації по живленню. При цьому є загальні принципи, яких слід дотримуватися усім пацієнтам з будь-якою мірою дисбактеріозу. Щоб відновити ритм травлення, необхідно сідати за стіл в одні і ті ж години, тобто дотримуватися режиму харчування. Слід обмежити або зовсім виключити з раціону продукти, пригнічуючі мікрофлору кишечника, серед яких жирне м'ясо і риба, магазинні консерви, м'ясні і рибні напівфабрикати, газована вода, фастфуд. Усі ці продукти містять консерванти і барвники, а саме вони і мають негативний вплив на флору. Збагатити раціон продуктами, стимулюючими травлення і зростання корисної мікрофлори. У їх числі - крупи і вироби з них (жито, кукурудза, просо, гречка і висівки). Також необхідно споживати багаті клітковиною овочі: кабачки, морква, помідори, огірки. Корисні і фрукти, тільки свіжі, не з консервів, а також свіжо вижаті соки. Допоможуть побороти дисбактеріоз кисломолочні продукти з малим терміном зберігання- це є гарантією того, що в продукті містяться живі мікроорганізми. Не слід піддавати "кисломолочку" термічній обробці, оскільки корисні бактерії загинуть.

Лікар-гастроентеролог: ЛУК'ЯНЧУК ТЕТЯНА В'ЯЧЕСЛАВІВНА



Статті по темі: