ПОПЕРЕДНІЙ ЗАПИС ЗА ТЕЛЕФОНАМИ
(068) 840-30-30, (063) 840-30-30, (0432) 64-49-59

Американські вчені з'ясували, що COVID-19 може передаватись через сльози

Американські вчені з'ясували, що COVID-19 може передаватись через сльози

Побічним ефектом COVID - 19 є загострення різних хронічних проблем і особливо цілеспрямований вплив є на слабкі ланки в роботі організму - на органи з ослабленою функцією, органи — мішені. За наявності очної патології коронавірус провокує загострення захворювань органу зору.

Вірус вражає очі в результаті прямого попадання на кон'юнктиву повітряно - крапельним шляхом. Далі він потрапляє в сльозу і через нососльозний канал проникає в дихальні шляхи - це низхідний шлях зараження.

Також COVID -19 вражає орган зору висхідним шляхом - внаслідок міграції через нососльозну протоку під час інфекції верхніх дихальних шляхів.

Місцевим проявом інфекції є кон'юнктивіт.

Коронавірусний кон'юнктивіт - найчастіший прояв патології очей при коронавірусі. Він розвивається як типовий вірусний фолікулярний кон'юнктивіт, при цьому вражає поверхню очей, використовуючи слизову як вхідні ворота для інфекції.

Крім респіраторних симптомів, включаючи сухий кашель і задишку, лихоманку, втрату нюху та смаку, втому, пацієнти відмічали, що на ранній стадії COVID-19 у них були проблеми з очима: світлобоязнь, підвищена світлочутливість, свербіж очей, болі в очних яблуках.

Коронавірус також вражає ендотелій кровоносних судин, що спричиняє порушення мікроциркуляції крові в органах зору з подальшим порушенням їх роботи. При гістологічних дослідженнях судин виявилося, що у хворих на COVID-19 стінки кровоносних судин мали ознаки запалення. Також у багатьох хворих було підвищене тромбоутворення. Таким чином, коронавірус може вражати судини очей, викликаючи мікросудинні ушкодження сітківки. Це проявляється двома варіантами перебігу – запаленням, на кшталт васкуліту, та станом гіперкоагуляції.

Такі процеси можуть призводити до запальних захворювань сітківки (ретинити) та/або всіх оболонок ока (увеїти), до запалення зорових нервів (неврити) тощо. При порушенні коагулятивних механізмів нерідко пацієнти звертаються з тромбозами центральної вени сітківки або її гілок, ретинопатії незапального ґенезу.

Звертаємо увагу пацієнтів на те, що у випадку погіршення зору або появи нових симптомів після перенесеної коронавірусної хвороби або постковідного синдрому, обов'язково потрібно звертатися до вузьких спеціалістів (в тому числі й офтальмологів) для ранньої діагностики патологічного процесу.

Лікар офтальмолог: Фурман Л. Б.