ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ

Цукровий діабет – це не вирок, а особливий спосіб життя.

Цукровий діабет – це захворювання , яке характеризується  підвищеним вмістом  глюкози в крові ( гіперглікемією), що є результатом дефектів секреції   та  дії інсуліну , інакше кажучи, це захворювання виникає у тому випадку , коли інсуліну виробляється недостатньо або ефект його дії знижений.

Багато відомих та успішних людей в світі – діабетики, але захворювання ніяк не завадило їм  стати знаменитими та досягти своїх цілей.  Нам завжди бракує інформації  про захворювання. Про те як можна його уникнути, чи у разі неминучості хвороби, запобігти розвитку ускладнень  , навчитися повноцінно жити з ним.

При цукровому діабеті ( незалежно від типу захворювання)  потрібно  дотримуватись  правильного  і  здорового  харчування, уважніше   відноситись  до свого організму ,   частіше перебувати на свіжому повітрі , займатись оздоровчою гімнастикою  та разом з цим   контролювати  рівень  цукру у крові. Кількість хворих на цукровий діабет щороку зростає. Хвороба вражає людей незалежно від віку, статті та достатку.

 


Розрізняють 2 типи цукрового діабету, які найчастіше зустрічаються:

-Цукровий діабет 1 тип

-Цукровий діабет 2 тип

В основі патогенетичного механізму розвитку діабету 1-го типу лежить недостатність синтезу і секреції інсуліну β-клітинами підшлункової залози, внаслідок їх відмирання під впливом вірусної інфекції, стресів, аутоімунної агресії тощо). Поширеність цукрового діабету 1-го типу в популяції становить від 10 до 15% всіх випадків цукрового діабету. Найчастіше це захворювання маніфестується в дитячому або підлітковому віці з швидким розвитком ускладнень на тлі декомпенсації вуглеводного обміну. Основним методом лікування є ін'єкції інсуліну. За відсутності лікування діабет 1-го типу швидко прогресує та призводить до виникнення важких ускладнень, таких як кетоацидоз.

В основі патогенезу ЦД 2 типу лежать два головних чинники – інсулінорезистентність і відносний дефіцит інсуліну, тобто щонайменше два види генетичних дефектів. Дефекти першого виду викликають інсулінорезистентність або ожиріння, яке приводить до інсулінорезистентності. Дефекти другого виду стають причиною зниженої секреторної активності бета-клітин або їх нечутливості до гіперглікемії. Сьогодні невідомо, який із дефектів первинний. Концентрація інсуліну в крові хворих часто буває досить високою, спостерігається гіперінсулінемія, яку можна розглядати як компенсаторну у відповідь на нечутливість тканин до інсуліну. Ці процеси мають полігенну природу.Діабет 2-го типу становить від 85% до 90% усіх випадків цукрового діабету у дорослого населення і найчастіше маніфестується серед осіб старше 40 років, як правило виникає на тлі ожиріння. Захворювання розвивається повільно, перебіг легкий. У клінічній картині переважають супутні симптоми; кетоацидоз розвивається рідко. Стійка гіперглікемія з роками приводить до розвитку мікро- та макроангіопатії, нефро- і нейропатії, ретинопатії та інших ускладнень.

Глюкоза  в організмі є основним джерелом енергії , завдяки якій  працюють всі органи і тканини. Її кількість у крові завжди мусить бути сталою, оскільки припинення подачі енергії означає загибель  усього організму ,передусім мозку, що споживає за добу близько 75-100 мг глюкози  за хвилину. Джерелом глюкози є різні вуглеводи, що надходять в організм з їжею.

Інсулін синтезується ( утворюється) у бета-клітинах підшлункової залози ,бере участь у збереженні енергії і сприяє зниженню кількості цукру у крові та засвоєнню глюкози різними тканинами.

Симптоми цукрового діабету

 • відчуття невгамовної  спраги;

 • часте сечовипускання

 • швидка втрата ваги, часто при хорошому апетиті( при першому типі);

 • відчуття слабкості або втоми;

 • швидка стомлюваність;

 • неясність зору («біла пелена» перед очима);

 • повільне загоєння ран;

 • дратівливість

Причини виникнення цукрового діабету :

Спадковість,стрес,ожиріння, зловживання солодощами, шкідливі звички, перенесені інфекційні захворювання, запалення підшлункової залози.

Діагностичними критеріями цукрового діабету є:

 • Підвищення концентрації глюкози в плазмі або в цільній капілярній крові натще й через 2 год. після навантаження глюкозою.

 • Аналіз на глікозильований гемоглобін відображає середній рівень концентрації глюкози в крові пацієнта протягом 2-3 місяців, що передують дослідженню.

 • Визначення C-пептиду для диференціальної діагностики ІНЦД і ІЗЦД.

 • Визначення інсуліну застосовується для підтвердження діагнозу у людей із прикордонними порушеннями толерантності до глюкози. ІЗЦД характеризується зниженим , ІНЦД - нормальним або підвищеним базальним рівнем інсуліну.

 • Визначення антитіл до інсуліну - для встановлення предіабету ІЗЦД (до лікування інсуліном).

ІНЦД – інсулінонезалежний цукровий діабет

ІЗЦД - інсулінозалежний цукровий діабет

При виявленні у себе хоча б одного симптому, потрібно негайно звернутися до лікаря –ендокринолога і вирішити подальшу тактику обстеження і лікування. В МЦ ,,Альтамедика,, ендокринолог завжди допоможе вирішити дану проблему.

Методи профілактики цукрового діабету

 • Правильно харчуйтеся! Споживайте їжу з низьким вмістом жиру, з більшою кількістю рослинних волокон. П'ять блюд з овочами й фруктами в день.

 • Їжте більше продуктів, богатых складними вуглеводами. Це сповільнить надходження глюкози в кров, буде підтримувати низький рівень холестерину. (їжте хліб з борошна грубого млива, макаронні вироби, рис, овочі, овес, ячмінь, капусту, гречку, картоплю).

 • Не створюйте великі навантаження на підшлункову залозу! Харчуйтеся маленькими порціями суворо через 4 години. Це кращий спосіб забезпечити кров необхідною кількістю інсуліну для переварювання їжі, що ви з’їли.

 • Не вживайте цукор й сіль! Навіть дуже мала кількість з'їденого цукру може до небес підняти його рівень у крові. А солона їжа різко підвищує кров'яний тиск.

 • Слідкуйте за своєю вагою!

 • Займайтеся спортом! Заняття легкими фізичними вправами не менше 5 разів у тиждень, знижують ступінь ризику захворіти цукровим діабетом на 50 %.

 • Пийте вітаміни!

 • Не нервуйте!