ПОМЦ

Жіночі гормони - справжнє диво природи. Вони управляють унікальними можливостями жіночого організму протягом всього життя.Сьогодні порушення менструального циклу є одним з найбільш поширених гінекологічних відхилень. Хоча би раз в житті з цим стикаються майже всі жінки.


Але одна справа - «випадковий» збій, викликаний стресом, інша - постійні затримки. Я розповім вам як повернути організм в звичний біологічний ритм.

Що таке нормальна менструація? У жінок, що народилися і виросли в наших широтах, перша менструація настає, як правило, з 12 до 14 років. Протягом першого року цикл встановлюється та проходить не менше 8 циклів. Якщо після 14 років місячні все ще не почалися, дівчинці потрібне обстеження. Тривалість циклу відлічується від початку однієї менструації до початку наступної: мінімум 21 день, максимум — 35день, а тривалість самих виділень від 3-7 днів. Відхилення в ту чи іншу сторону являється порушенням циклу. Серйозною проблемою вважається затримка на 14 днів і більше (інколи до декілько місяців), або навпаки, місячні проходять дуже часто( через кожні 2 тиждня). Якщо впродовж багатьох років цикл йшов 21-22 дні, а потім раптово став довше,або тривалість самих виділень з 5-7 днів скоротилися до 1-3-х.-це теж є сигналом тривоги.

Основні причини порушення циклу:

1.Найчастіша причина збоїв — запальні процеси та інфекції органів малого тазу. А також такі захворювання як міома матки, кісти яєчників, ендометріоз та пухлини.

2. Набагато складніша ситуація, коли за нерегулярністю циклу криються гормональні порушення, які виникають в органах, що утворюють та синтезують гормони. Погіршують стан супутні ендокринні захворювання( щитовидної залози і наднирників ), та захворювання молочної залози.

3.Спадковість - несе важливу роль в генетичній закладці фолікулярного апарата. Збої якої проявляються полікістозом яєчників або вродженими вадами розвитку яєчників.

4.Гормональні порушення можуть виникнути через перенесені інфекційні захворювання в дитинстві ( часті ГРВІ, ангіни, краснуха і вітряна віспа...), які можуть вплинути на закладку фолікулів в яєчнику.

5.Сукупність факторів ризику:механічних (порушення розташування внутрішньо-маткової спіралі, самовільні викидні, аборти),фізичних (зміна клімата, надмірне сонячне опромінення),психологічних (стресові та нервові переживання) та прийом медикаментів можуть призвести до порушення менструального циклу.Складність полягає в тому, що самі пацієнти рідко звертають на це увагу, тому і діагностується проблема значно пізніше.

Які обстеження необхідно пройти? Лікар гінеколог вирішує тактику визначення гормонального фону ( аналіз крові на статеві гормони: ФСГ, ЛГ, прогестерон, естрадіол, пролактин, тестостерон, ДГЕА).Додатково проводиться ультразвукове обстеження органів малого тазу. Варто звернути увагу на роботу щитовидної залози і функції надниркових залоз та проведення ряду обстежень у лікаря-ендокринолога. За необхідності консультація мамолога. При вугровому висипанні на шкірі, підвищеному оволосінні ,що стає приводом для утворення комплексів у підлітків, потрібна консультація дерматолога та психолога.

Чи обов'язкова гормональна корекція? Це питання вирішується індивідуально. При незначних змінах гормонального фону у вигляді невеликих затримок (на 5-10 днів) відрегулювати цикл рослинними препаратами в комплексі з циклічною вітамінотерапією та фізіотерапевтичними заходами. Щоб добитися успіху лікування важливий комплексний підхід.Якщо є виражені порушення гормонального фону з тривалими затримками( від 2 до 6 місяців), потрібна гормональна корекція. Приймаючи таке рішення пацієнтки часто запитують: "Як використання гормонів вплине на мій зовнішній вигляд та вагу тіла?". На сьогоднішній день, лікування сучасними препаратами не призводить до винекнення таких проблем, так як підбирається препарат індивідуально за даними ваших анілізів.

Чим ризикуємо? Фактором ризику є розвиток таких захворювань як: фіброміома матки, гіперплазія та поліпи ендометрія, кісти яєчників, мастопатії, ендометріоз та пухлини матки, яєчників та молочної залози. Порушення дозрівання яєйцеклітини призводить до безпліддя або загрози невиношування вагітності.

Отже, порушення циклу не варто залишати без уваги, оскільки вони можуть привести до серйозних захворювань, тому важливо лише вчасно відмітити будь-які відхилення і звернутися до кваліфікованого фахівця.