ОЖИРІННЯ: ЧИ ВАРТО ХУДНУТИ?

Ожиріння – серйозна проблема. І не тільки косметична. Більшість людей, особливо жінки молодого віку, хочуть бути стрункими тому, що це вважається красивим. І навпаки, дехто досі вважає надмірну вагу тіла ознакою здоров‘я та благополуччя. Однак, нормалізувати вагу тіла важливо не тільки заради психологічного комфорту. Уявіть собі, що людину з нормальною вагою навантажили 20-кілограмовим мішком та примусили носити постійно. Як вона буде себе почувати? Тому, надмірна вага тіла – не просто важка ноша а ще й фактор, який негативно впливає на здоров‘я. Наш організм не розрахований на таке хронічне перевантаження, тому люди з ожирінням частіше хворіють та мають меншу тривалість життя.


Чому виникає ожиріння? Як правило, надмірна вага тіла розвивається коли надходження енергії в організм регулярно перевищує її витрати. Говорячи інакше, коли ми вживаємо з їжею більше калорій, ніж необхідно для нашої життєдіяльності. Надлишок калорій організм «відкладає про запас» в жирову тканину. Звичайно, що на цей процес впливають інші фактори, а саме: порушення функції залоз внутрішньої секреції та центральної нервової системи, психоемоційні перевантаження, прийом деяких медикаментів, характер харчування, генетичні фактори. Однак, не слід думати, що спадкова схильність до повноти являється вирішальною причиною розвитку ожиріння і перешкоджає можливостям нормалізації ваги тіла.

Яким чином ожиріння шкодить здоров‘ю? Жирова тканина людини являється органом внутрішньої секреції, яка виробляє різноманітні біологічно-активні речовини, в тому числі гормони. Накопичення надлишків жиру в організмі приводить до порушень гормональних впливів на обмін речовин та роботу наших органів та систем. Надмірна вага тіла суттєво зменшує працездатність, погіршує самопочуття людини. Навіть при незначних фізичних навантаженнях з‘являються задишка та серцебиття, швидка стомленість і сонливість у день, порушення статевої функції, тощо. Підвищується ризик загрозливих захворювань: цукрового діабету, артеріальної гіпертонії, атеросклерозу судин, інсульту, інфаркту міокарду, жовчнокам‘яної хвороби, окремих форм раку.

Як запідозрити у себе ожиріння? Для діагностики ожиріння лікарі використовують показник індексу маси тіла (відношення маси тіла у кг до площі поверхні тіла у м. кв.). Нормальними межами індексу маси тіла є 20-25 кг\м2. Проте існує більш простий метод визначення ідеальної ваги тіла – від показника зросту у сантиметрах потрібно відняти 100. Патологічним являється надлишок ваги тіла більше 20% для чоловіків, більше 25% для жінок. Додатковим показником, що може свідчити про ожиріння є окружності талії: у чоловіків вона повинна бути не більше 102 см, у жінок – не більше 88 см.

Як боротися з ожирінням? В першу чергу порадьтеся з лікарем. Необхідно у кожному окремому випадку з‘ясувати індивідуальні причини ожиріння. Людині з надмірною вагою може знадобитися допомога ендокринолога, невропатолога, психолога, гастроентеролога, дієтолога. Основою лікування ожиріння являється корекція способу життя. Потрібно навчитися витримувати баланс між вжитими з їжею калоріями та їх витратою. Перше досягається зміною харчових звичок, друге – збільшенням фізичних навантажень. Крім цього, дуже необхідно зрозуміти, що боротьба з надмірною вагою процес постійний. Більшості людей здається, що досягнути нормальної маси тіла неможливо, а значить і не варто робити спроб. Проте, втрата навіть 5 кг надмірної ваги позитивно відображається на самопочутті, працездатності, статевій функції, суттєво знижує ризик серцево-судинних хвороб та цукрового діабету.

Якщо Ви зацікавлені зберегти своє здоров‘я, маєте бажання нормалізувати вагу тіла, необхідні кваліфіковані консультації Ви можете отримати у лікарів-ендокринологів ТОВ «Медичний центрі «Альтамедика». Наша адреса: м. Винниця, вл. Литвиненко, 40 тел. 50-54-09, 53-61-42.