МІКРОФЛОРА КИШЕЧНИКА

Дисбактеріоз - міф чи реальна хвороба?

Недосконалість наукових знань на минулих етапах розвитку медицини породжувала міфи, які міцно закріплюються у нашій свідомості та заважають приймати правильні рішення що до відновлення здоров’я. Одним з поширених хибних стереотипів є так званий «дисбактеріоз».

Всім нам відомо, що в нашому кишечнику мешкають мікроорганізми, які захищають нас від інфекцій, токсичних речовин, допомагають перетравлювати їжу, приймають участь у синтезі вітамінів. Дискомфорт, урчання у животі, здуття, пронос, запор, висипка на шкірі, слабкість, швидке стомлювання наводять нас на думку, що причина нездужання у «дисбактеріозі». Здаємо кал на аналіз...?! Наші найгірші підозри повністю виправдалися. Починається титанічна, часто безуспішна боротьба з порушеннями мікробного складу кишечнику. Так що ж дисбактеріоз - це невиліковна хвороба чи міф?


По-перше, дисбактеріоз суто мікробіологічне поняття а не діагноз. Міжнародна класифікація хвороб навіть не згадує про таке захворювання. Лікарям розвинутих країн Америки та Європи невідомо про дисбактеріоз і вони не призначають аналізів на дисбактеріоз, при тому, якість медичної допомоги від цього зовсім не страждає. В Україні, де лікування дисбактеріозу дуже популярна тема, немає галузевих стандартів надання медичної допомоги при дисбактеріозі, якими повинні керуватися лікарі.

По-друге. У дисбактеріозу немає симптомів, що характеризують його як самостійне захворювання. Тому що дисбактеріоз не причина хвороби, він - її наслідок. Усунення дисбактеріозу не приводить до одужання, тільки правильні діагностика та лікування основного захворювання приводить до ліквідації дисбактеріозу. Той, хто присвятив себе боротьбі з дисбактеріозом намагається лікувати наслідок нехтуючи причиною хвороби.

По-третє. Чітке уявлення що таке «нормальний» склад мікрофлори кишечнику людини серед науковців досі відсутнє. Мікробний пейзаж кишок суто індивідуальний для кожної людини та залежить від віку, місця мешкання, характеру харчування, сезону, тощо. У порожнині кишкового тракту людини мешкає більш 500 різновидів мікробів, причому, більшість співмешканців живе не у просвіті кишкової трубки а на її стінках. Необхідно відмітити, що основу кишкової мікрофлори складають бактероїди, мікроорганізми, які неможливо дослідити звичайним бактеріологічним аналізом. Аналіз кала на «дисбактеріоз» відображає тільки 8-10 видів мікробів і тільки мікрофлору кишкових випорожнень а не пристінкову мікрофлору кишки. Загальноприйнятої стандартної методики аналізу на дисбактеріоз не існує. Результат дослідження у зібраному в різний час матеріалі відтворити неможливо навіть в одній лабораторії. Найретельніше відношення до збору випорожнень на аналіз не гарантує матеріал від забруднення мікробами з шкіри та зовнішнього середовища. З кишкового вмісту може бути отримана культура мікробів, що випадково потрапили у травний тракт та транзитом його залишають при випорожнені зовсім не маючи намірів оселитися у кишечнику. Таким чином, цінність аналізу на дисбактеріоз полягає тільки у виявлені хвороботворних та умовно хвороботворних бактерій при підозрі на кишкову інфекцію.

Четверте. Діагностувати і лікувати потрібно не дисбактеріоз а паразитарні, інфекційні, алергічні, запальні хвороби кишечнику, розлади кишкового травлення та інші захворювання, які можуть супроводжуватися порушеннями складу мікрофлори у кишечнику. Препарати що містять «корисну мікрофлору» (пробіотики) виступають у ролі другорядних засобів або цінних харчових добавок і не вирішують проблему без впливу на основне захворювання.

Якщо Вас турбують дискомфорт у животі, кишкові розлади, Ви тривало і безуспішно лікуєте «дисбактеріоз» лікарі-гастроентерологи Медичного центру Альтамедика готові виявити причину хвороби та надати допомогу у лікуванні недуги. Плануйте свій візит до лікаря записуючись у реєстратора медичного центру. Наша адреса: м. Вінниця, вул. Литвиненко, 40, тел. 69-42-99, 50-54-09, 53-61-42.